Price and specifications
MGCOOL Pro 2 action camera
| Video Resolution | 4K |
| Video Frame Rate | 60 fps |
| Wide Angle | 170 ° |
| Wi-Fi | Yes |
| Charging time | 120 m |
| Display screen | Yes |
| Waterproof | Yes |
Action cameras MGCOOL Pro 2
| Release Date | February 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | MGCOOL |
| Model | Pro 2 |
MGCOOL Pro 2 by WORTH IT OR NOT? Youtube review
Description: MGCOOL Pro 2 is the native 4K action cam (not interpolated) from MGCOOL flagship. It comes with a very affordable price, about $70. When you open the box, you will get two batteries, mini tripod and a waterproof case along with the other accessories. Boasting Sony IMX179 16MP image sensor, the still image results still have a little pixelation and detail issues, but overall, it’s good. Both the colors and microphone quality aren't bad. You can hear the microphone produced sound clear enough and the camera footage colors are quite balanced and smooth.
Pros
- Sports 2.0-inch LCD touchscreen
- Packages includes two batteries, mini tripod, waterproof case, and a hard case
- Able to record in 4K @25fps, 2.7K @30FPS, 1080p @60/@30FPS, 720p @120/@60/@30FPS
- Affordable price (around $70)
- Adapts Sony IMX179 sensor
- Water-resistant (30m)
- Manual is very thorough and easy to comprehend
- Camera footage in daylight is smooth and details
- Microphone sound produced is clear enough
Cons
- Colors quality is a bit too vibrant to some people
- Low-light mode is average
Shooting
| Video Resolution | 4K |
| Video Frame Rate | 60 fps |
Lens
| Wide Angle | 170 ° (degrees) |
Connectivity
| HDMI Output | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
System
| Functions | Camera Timer, Time Lapse |
Memory
| Memory card support | MicroSD |
| Max Capacity | 64 Gb |
Screen
| Display screen | Yes |
| Screen resolution | 320x240 px |
| Screen size | 2 " (inches) |
Battery
| Battery capacity | 1050 mAh |
| Charging time | 120 m (minutes) |
Design
| Waterproof | Yes |
| Color | Black, Silver |
| Length | 59 mm |
| Width | 41 mm |
| Height | 29 mm |
| Weight | 55 g (grams) |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine