Price and specifications
SJCAM SJ6 LEGEND action camera
| Video Resolution | 4K |
| Video Frame Rate | 60 fps |
| Sensor type | CMOS |
| Wide Angle | 166 ° |
| Wi-Fi | Yes |
| Charging time | 180 m |
| Display screen | Yes |
| Waterproof | Yes |
Action cameras SJCAM SJ6 LEGEND
| Release Date | September 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | SJCAM |
| Model | SJ6 LEGEND |
SJCAM SJ6 Legend by Redskull Youtube review
Description: If you’re looking for a budget-friendly action cam that has a good chipset and features, why not consider the SJCAM SJ6 Legend? It’s priced around $60 but has almost the same quality as the GoPro. Because this cam supports Gyro Image Stabilization, the footage results look very nice. The colors quality is also vivid, balanced, and even in the low-light condition, it still has details and sharp. Although it doesn’t support external microphone, the cam itself has in-built microphone and speaker. However, it’s not perfect and when you start recording, you’ll hear like wind noises in the video
Pros
- Using Novatek NTK96660 processor
- Package includes water proof case
- Able to shoot 16MP still images
- Employs MN34120PA CMOS sensor
- Sports in-built touch LCD screen (back & front)
- Can record on 720p @120FPS, 1080p @60FPS, 2K @30FPS
- Supports Gyro Image Stabilization (GIS) & Smartphone or smartwatch connect
- Sufficient battery capacity (an hour and a half for 1080p @60FPS)
- Has in-built microphone and speaker
- Footage looks sharp, and balanced even in low-light condition
Cons
- 4K is only able to record @24FPS
- No micro USB slot
- Doesn’t support external microphone
- There’s noise in the footage coming from the in-built microphone
Shooting
| Video Resolution | 4K |
| Video Frame Rate | 60 fps |
| Image Stabilization | Yes |
System
| Chipset | Novatek 96660 |
| Functions | Camera Timer, G-sensor, Night Vision |
Memory
| Memory card support | MicroSD, SD |
| Max Capacity | 128 Gb |
Image sensor
| Image Sensor | Gyro |
| Sensor type | CMOS |
Lens
| Wide Angle | 166 ° (degrees) |
Connectivity
| HDMI Output | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| AV-Output | Yes |
Screen
| Display screen | Yes |
| Screen type | LTPS |
| Screen resolution | 320x240 px |
| Screen size | 2 " (inches) |
Battery
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Charging time | 180 m (minutes) |
Design
| Waterproof | Yes |
| Color | Black, Pink, Silver |
| Length | 59 mm |
| Width | 41 mm |
| Height | 21.1 mm |
| Weight | 82 g (grams) |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine