Price and specifications
SJRC F11 drone
| Telemetry range | 500 m |
| Maximum flight time | 25, 25 min |
| Video Resolution | HD |
| Capacity | 2 500 mAh |
| Width | 405 mm |
General
| Frame type | quadrocopter |
| Functions | Camera FPV (online camera) Hover One Key Automatic Return One Key Landing Waypoints Up/down Forward/backward Turn left/right |
| Features | Brushless motor WiFi FPV Camera Aerial Photography GPS |
| Construction | PC+ABS |
| Assembly upon arrival | RTF (Ready to fly) |
| Age | 14 and older |
| Skill level | Beginner, Intermediate |
Flying
| Navigation | GPS |
| Maximum flight time | 25, 25 min |
Connectivity
| Telemetry | 2.4GHz Wireless Remote Control, Wi-Fi remote control |
| Telemetry range | 500 m (meters) |
| Detailed telemetry range | 600 m (meters) |
| Radio channels | 4 Channels |
| Controller Mode | mode 2 |
Battery
| Capacity | 2500 mAh |
| Charging time | 50 min |
Design
| Color | Black |
| Length | 445 mm (millimeters) |
| Width | 405 mm (millimeters) |
| Height | 80 mm (millimeters) |
| Weight | 520 g (grams) |
Camera
| Video Resolution | HD |
| Camera Gimbal | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback



Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine