Price and specifications
2GB 16GB smartphone
| Screen size | 5.2 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 15.9 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 2 650 mAh |
| Antutu score | 62 205 |
Write your review on the ASUS ZenFone 3 ZE520KL smartphone
Smartphones ASUS ZenFone 3 ZE520KL
| Release Date | July 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | ASUS |
| Model | ZenFone 3 ZE520KL |
Design & Screen
| Color | Black, Gold, White |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 74.0 x 146.9 x 7.7 mm (millimeters) 2.91 x 5.78 x 0.3 " (inches) |
| Weight | 144 g (grams) 5.08 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.2 " (inches) 132.1 mm (millimeters) |
| Display area | 68 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 424 ppi (pixels per inch) 166 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 600 cd/m2 2.5D curved glass screen Corning Gorilla Glass 3 Capacitive Scratch resistant Multi-touch Viewing angle - 178° |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
Main camera
| Primary camera resolution | 15.9 Mpx (2 905 x 5 164) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX298 Exmor RS More smartphones with Sony IMX298 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Optical Stabilization (OIS) ISO settings Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Additional information | Largan 6 element lens, Laser Focus, Sapphire crystal glass cover, Phase detection, 0.03 s focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 62205 |
| Antutu version | 6 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 6 More smartphones with Android 6 (Marshmallow) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2650 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 850, 1800, 900, 2600, 800, 700, 2500, 2300 |
| 3G | 1900, 2100, 900, 850 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11ac 802.11g |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine