Price and specifications
DEXP Ixion E245 Evo 2 smartphone
| Screen size | 4.5 " |
| RAM | 0.512 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Primary camera resolution | 1.9 Mpx |
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
| Battery capacity | 1 600 mAh |
Write your review on the DEXP Ixion E245 Evo 2 smartphone
Smartphones DEXP Ixion E245 Evo 2
| Release Date | September 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | DEXP |
| Model | Ixion E245 Evo 2 |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Orange, Violet, Green |
| Body materials | Plastic |
| Size | 67 x 134 x 9.5 mm (millimeters) 2.64 x 5.28 x 0.37 " (inches) |
| Weight | 135 g (grams) 4.76 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 4.5 " (inches) 114.3 mm (millimeters) |
| Display area | 62.35 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 480x854 px |
| Pixel density | High density 218 ppi (pixels per inch) 85 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Dragontrail glass Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
Main camera
| Primary camera resolution | 1.9 Mpx (750 x 1 333) |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | Mediatek MT6580M More smartphones with Mediatek MT6580M processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A7 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-400 MP2 |
| RAM | 0.512 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Battery
| Battery capacity | 1600 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Mini SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine