Price and specifications
Honor Magic6 Pro smartphone
| Screen size | 6.8 " |
| RAM | 12 GB |
| Storage space | 256 GB |
| Primary camera resolution | 53.9 Mpx |
| Selfie camera resolution | 49.6 Mpx |
| Battery capacity | 5 600 mAh |
Write your review on the Honor Magic6 Pro smartphone
Smartphones Honor Magic6 Pro
| Release Date | 2024 |
| Availability | On sale |
| Brand | Honor |
| Model | Magic6 Pro |
Design & Screen
| Color | Qilian Snow White, Water Green, Wheat Green, Flowing Cloud Purple, Velvet Black |
| Body materials | Glass Aluminium Alloy Faux leather |
| Size | 75.8 x 162.5 x 8.9 mm (millimeters) 2.98 x 6.4 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 229 g (grams) 8.08 oz (ounces) |
| Waterproof | Yes |
Screen
| Screen size | 6.8 " (inches) 172.7 mm (millimeters) |
| Display area | 91.87 % |
| Type | Oled |
| Resolution | 1280x2800 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 453 ppi (pixels per inch) 177 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Honor Giant Rhino Glass Scratch resistant Main display manufacturer - Visionox Four-side curved screen LTPO backplane Secondary display supplier - BOE 1600 cd/m² HBM 1 Hz - 120 Hz adaptive refresh rate 4320 Hz PWM dimming 5000 cd/m² peak brightness DCI-P3 HDR10+ Circadian Night Display Dynamic Dimming Technology |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 49.6 Mpx (4 733 x 10 353) |
| Aperture | f/2.0, f/2.0, f/2.0 |
Main camera
| Primary camera resolution | 53.9 Mpx (4 922 x 10 768) |
| Flash type | LED |
| Sensor | OmniVision OV50H (OVH9000) |
| Sensor type | PureCel |
| Aperture | f/1.4 - 2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Optical zoom Digital zoom Optical Stabilization (OIS) Digital image stabilization Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer Phase detection autofocus (PDAF) Macro mode |
Others features
| Additional information | Secondary front camera - 3D depth sensor |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (SM8650-AB) |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 1x 3.3 GHz ARM Cortex-X4, 5x 3.2 GHz ARM Cortex-A720, 2x 2.3 GHz ARM Cortex-A520 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 3.3 GHz (gigahertz) 3300 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 750 |
| RAM | 12 GB (gigabytes) |
Storage
| Storage space | 256 GB (gigabytes) ca. equivalent to 46545 Songs 102400 Photos 853 Movies |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 14 |
Battery
| Battery capacity | 5600 mAh |
| Type | Li-Ion, Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 800, 700, 900, 850, 1800, 1700/2100, 2100, 1900 |
| 5G | 850, 700, 1800, 900, 2500, 2100, 3500, 2600, 4700, 3700 |
| 3G | 850, 800, 1700/2100, 900, 2100, 1900 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11n 802.11b 802.11a 802.11g 802.11ac Wi-Fi 7 Wi-Fi 6 |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.3 |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine