Price and specifications
Itel S42 smartphone
| Screen size | 5.65 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 13 Mpx |
| Battery capacity | 3 000 mAh |
Write your review on the Itel S42 smartphone
Smartphones Itel S42
| Release Date | March 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | itel |
| Model | S42 |
itel S42 Unboxing & Quick Review, Camera, Features | Full Screen Selfie Phone Youtube review
Description: The Itel S42 is a budget smartphone that you can get on the market for 130 US Dollars. Out of the box it comes with a SIM eject tool, charging adapter, micro USB cable, a pair of headphones and a hard case. For a budget phone with such a low price you get quite a lot out of this smartphone. It has a fingerprint sensor on the back, both cameras have flash, so you can take pictures in the dark without a problem, 3 GB of RAM and 16 GB of internal storage. Even though the storage and RAM are quite small, keep in mind that you are paying only 130 US Dollars for this device. Overall this is a great budget phone that has a cool and slick design and will attract the attention of the people close to you.
Pros
- 13 megapixel selfie camera with a dual soft flash on the front
- 5.65" HD+ Display
- You can upgrade the storage of the device with a microSD card
- Circular fingerprint scanner on the back of the phone
- 3000 mAh battery capacity
Cons
- Quite big bezels
- Doesn't support fast or wireless charging
- Non-removable battery
- Takes under average quality photos/videos
Design & Screen
| Color | Black, Champagne |
| Body materials | Metal |
| Size | 73.6 x 153 x 8.3 mm (millimeters) 2.9 x 6.02 x 0.33 " (inches) |
Screen
| Screen size | 5.65 " (inches) 143.5 mm (millimeters) |
| Display area | 73.44 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1440 px |
| Pixel density | eXtra High density 285 ppi (pixels per inch) 111 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive GFF full lamination 2.5D curved glass screen |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 13 Mpx (2 550 x 5 098) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 550 x 5 098) |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 308 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 850, 2100 |
| 3G | 900, 850, 2100 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine