Price and specifications
Micromax Bharat 5 Pro smartphone
| Screen size | 5.2 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx |
| Battery capacity | 5 000 mAh |
Write your review on the Micromax Bharat 5 Pro smartphone
Smartphones Micromax Bharat 5 Pro
| Release Date | March 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Micromax |
| Model | Bharat 5 Pro |
MicroMax Bharat 5 unboxing, hands on review Youtube review
Description: The Micromax Bharat 5 Pro is a low-end budget smartphone that's on the market for the price of 120 US dollars. Out of the box you get a screen protector, 6 micromax brand stickers, a micro USB cable and an adapter. This smartphone's characteristics are decent for its price. It comes with 32 GB of internal storage, which can be upgraded, 3 GB of RAM and a Quad-core processor running at 1.3 GHz. All in all, this is not a breathtaking device, but considering the price, it's worth buying it.
Pros
- Front facing flash
- Has a 3.5 mm headphone jack
- 3 GB of RAM with 32 GB of internal storage
- The can be upgradable with an SD card
- Enormous battery - 5000 mAh which will last for days
Cons
- Very large bezels
- No fingerprint scanner
- No NFC option
Design & Screen
| Color | Black |
| Size | 73.5 x 149.5 x 9.8 mm (millimeters) 2.89 x 5.89 x 0.39 " (inches) |
| Weight | 170 g (grams) 6 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.2 " (inches) 132.1 mm (millimeters) |
| Display area | 68.06 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 282 ppi (pixels per inch) 110 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Full Lamination Technology 2.5D curved glass screen 400 cd/m² |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx (1 500 x 2 667) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
Others features
| Additional information | LED |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6737 More smartphones with MediaTek MT6737 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP1 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7.1 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 850, 2100 |
| 3G | 2100, 900 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine