Price and specifications
MSM8917 smartphone
| Screen size | 5.2 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 2 800 mAh |
Write your review on the Motorola Moto E5 Play smartphone
Smartphones Motorola Moto E5 Play
| Release Date | April 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto E5 Play |
Motorola Moto E5 Plus & E5 Play hands-on Youtube review
Description: The Motorola Moto E5 Play is a budget smartphone with a 5.2” screen. This smartphone operates on a Snapdragon 425 quad-core processor at 1.4 GHz. It packs only 2 GB of RAM with 16 GB of internal memory. It runs on a newer Android 8 and it has a fingerprint sensor. However it lacks in battery strength with the capacity of only 2800 mAh. It also has pretty outdated cameras as the rear camera takes pictures at 8 mpx and the front only at 5 mpx.
Pros
- It runs on Android 8
- Has a fingerprint scanner
- It does have a 3.5mm headphone jack
- Fast charging is available
Cons
- If you run many processes at once it will run slow
- Only 2 GB of RAM
- Battery capacity at 2800 mAh
- Takes pretty low quality pictures
- No NFC or infrared
Design & Screen
| Color | Gray, Blue, Black |
| Body materials | Plastic |
| Size | 74 x 151 x 8.9 mm (millimeters) 2.91 x 5.94 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 150 g (grams) 5.29 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.2 " (inches) 132.1 mm (millimeters) |
| Display area | 66.93 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 282 ppi (pixels per inch) 110 ppcm (pixels per centimetre) |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Secondary primary camera resolution | 0.3 Mpx |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | Pixel size - 1.12 μm |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 308 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2800 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 850, 800, 1800, 900, 2600, 2100 |
| 3G | 900, 850, 2100, 1900 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine