Price and specifications
Motorola P30 Play smartphone
| Screen size | 5.86 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 3 000 mAh |
Write your review on the Motorola P30 Play smartphone
Smartphones Motorola P30 Play
| Release Date | September 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Motorola |
| Model | P30 Play |
Design & Screen
| Color | Black, White |
| Body materials | Aluminium Alloy Glass |
| Size | 72.2 x 149.9 x 8 mm (millimeters) 2.84 x 5.9 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 162 g (grams) 5.71 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.86 " (inches) 148.8 mm (millimeters) |
| Display area | 79.45 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1520 px |
| Pixel density | eXtra High density 287 ppi (pixels per inch) 112 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Corning Gorilla Glass Scratch resistant 2.5D curved glass screen |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (1 947 x 4 109) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 482 x 5 238) |
| Secondary primary camera resolution | 2 Mpx (973 x 2 055) |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | Secondary rear camera - 2 MP, Phase detection, Aperture size - f/2.4 (#2) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8.1 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 900, 850, 1900, 1800, 2600, 2100 |
| 3G | 850, 800, 1900, 900, 2100 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a 802.11n 802.11g 802.11b 802.11ac |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine