Price and specifications
Nokia 2 V smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 4 000 mAh |
Write your review on the Nokia 2 V smartphone
Smartphones Nokia 2 V
| Release Date | 2019 |
| Availability | On sale |
| Brand | Nokia |
| Model | 2 V |
Design & Screen
| Color | Blue, Silver |
| Body materials | Aluminium Alloy Polycarbonate |
| Size | 77.6 x 153.6 x 9.7 mm (millimeters) 3.06 x 6.05 x 0.38 " (inches) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 70.19 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 267 ppi (pixels per inch) 104 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Corning Gorilla Glass Scratch resistant 1200:1 contrast ratio LTPS (Low Temperature PolySilicon) 350 cd/m² |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Others features
| Dual main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Additional information | Pixel size - 1.12 μm |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 308 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8.1 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion, Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 800, 700, 900, 850, 1800, 1700/2100, 2100, 1900, 2600 |
| 3G | 900, 850, 1900, 1700/2100, 2100 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine