Price and specifications
Exclusive Edition smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 3 700 mAh |
| Antutu score | 58 379 |
Write your review on the Qiku Q Terra smartphone
Smartphones Qiku Q Terra
| Release Date | June 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | Qiku |
| Model | Q Terra |
Design & Screen
| Color | Gold |
| Body materials | Aluminium Alloy Magnesium alloy |
| Size | 79.8 x 157.6 x 8.6 mm (millimeters) 3.14 x 6.2 x 0.34 " (inches) |
| Weight | 178 g (grams) 6.28 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 79.17 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1440x2560 px |
| Pixel density | 3x eXtra High density 490 ppi (pixels per inch) 192 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Corning Gorilla Glass 3 Scratch resistant 1500:1 contrast ratio 2.5D curved glass screen 95% NTSC |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX278 More smartphones with Sony IMX278 camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/1.8 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital image stabilization Digital zoom Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer Macro mode |
Others features
| Additional information | 6-element lens, Sensor type - RGBW, Sensor model - Sony IMX214 Exmor RS (#2), Secondary rear camera - 13 MP (monochrome), Sensor size - 4.69 x 3.52 (#2), Sensor type - CMOS (#2) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x 2.0 GHz ARM Cortex-A57, 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 58379 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 430 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 5.1 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3700 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 800, 2100, 1800, 2600 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a 802.11n 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine