Price and specifications
UMiDIGI S smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 4 000 mAh |
| Antutu score | 80 000 |
Write your review on the UMiDIGI S smartphone
| Release Date | July 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | UMiDIGI |
| Model | S |
UMiDiGI S Youtube review
Description: The UMiDIGI S is a low-end budget smartphone. It's available for purchase and goes for around 150$ on the market. It's not the best device out there, so, don't expect much from it. If you are a person who is looking to play games, don't even consider this phone, because it will lag and have screen freezes. On the specs side, it has an okay Octa-core processor running at 2.3 GHz and 4 GB of RAM. The battery capacity is 4000 mAh which is very nice and will last more than most new phones. If you're looking for a device for everyday activities like browsing web-pages, watching videos and surfing the internet, this is a great device for you.
Pros
- Corning Gorilla Glass 4 protection
- Very sturdy and not easy to break
- 4000 mAh battery capacity
- 64 GB of expandable storage
Cons
- The processor is average
- There is no 3.5 mm headphone jack
- Large bezel
- Bad camera
Design & Screen
| Color | Gold, Gray |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 74.0 x 156.0 x 8.2 mm (millimeters) 2.91 x 6.14 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 168 g (grams) 5.93 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 70 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 95% NTSC 2.5D curved glass screen Corning Gorilla Glass 4 Capacitive Scratch resistant Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Secondary primary camera resolution | 2 Mpx (1 061 x 1 885) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Dual camera Digital zoom Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Panorama ISO settings Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio P20 (MT6757) More smartphones with MediaTek Helio P20 (MT6757) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 8x2.3GHz Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.3 GHz (gigahertz) 2300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 80000 |
Graphics & Memory
| GPU | Mali T-880 MP2 900MHz |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2100, 1800, 800, 2600 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine