Price and specifications
Walton Primo RX3 smartphone
| Screen size | 5 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx |
| Battery capacity | 2 100 mAh |
Write your review on the Walton Primo RX3 smartphone
Smartphones Walton Primo RX3
| Release Date | June 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | Walton |
| Model | Primo RX3 |
Design & Screen
| Color | Black |
| Body materials | Metal Plastic |
| Size | 70.4 x 140.8 x 8.8 mm (millimeters) 2.77 x 5.54 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 128 g (grams) 4.52 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5 " (inches) 127 mm (millimeters) |
| Display area | 69.75 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 294 ppi (pixels per inch) 115 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Corning Gorilla Glass 2 Scratch resistant OGS (One Glass Solution) Pure Black |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx (1 500 x 2 667) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6592 More smartphones with MediaTek MT6592 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A7 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.7 GHz (gigahertz) 1700 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-450 MP4 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.4 More smartphones with Android 4.4 (KitKat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2100 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine