Price and specifications
Walton Primo S7 smartphone
| Screen size | 6.26 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 12 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 3 900 mAh |
Write your review on the Walton Primo S7 smartphone
Smartphones Walton Primo S7
| Release Date | July 2019 |
| Availability | On sale |
| Brand | Walton |
| Model | Primo S7 |
Design & Screen
| Color | Green, Black |
| Body materials | Plastic Metal |
| Size | 76.7 x 159 x 8.2 mm (millimeters) 3.02 x 6.26 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 175 g (grams) 6.17 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.26 " (inches) 159 mm (millimeters) |
| Display area | 80.46 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1520 px |
| Pixel density | eXtra High density 269 ppi (pixels per inch) 105 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive 450 cd/m² 2.5D curved glass screen |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 753 x 5 812) |
Main camera
| Primary camera resolution | 12 Mpx (2 384 x 5 034) |
| Secondary primary camera resolution | 13 Mpx (2 482 x 5 238) |
| Third primary camera resolution | 2 Mpx |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Others features
| Dual main camera | No |
| Triple main camera | Yes |
| 4x main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Triple front camera | No |
| 4x front camera | No |
| Additional information | Pixel size - 1.25 μm, Sensor size - 1/2.9", 5-element lens, Phase detection, Focal length (35 mm equivalent) - 16 mm (#2), Secondary rear camera - 13 MP (ultra-wide angle), Third rear camera - 2 MP, Angle of view - 120° (#2) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio P22 (MT6762) More smartphones with MediaTek Helio P22 (MT6762) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x 2.0 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 9 More smartphones with Android 9 (Pie) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3900 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 900, 850, 2100, 1800 |
| 3G | 2100, 900 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine