Price and specifications
Global 256GB smartphone
| Screen size | 5.99 " |
| RAM | 8 GB |
| Storage space | 256 GB |
| Primary camera resolution | 12 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 3 400 mAh |
| Antutu score | 277 178 |
Write your review on the Xiaomi Mi Mix 2s smartphone
Smartphones Xiaomi Mi Mix 2s
| Release Date | March 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi Mix 2s |
| Predecessor model |
Xiaomi Mi MIX 2 |
Design & Screen
| Color | Black, White |
| Body materials | Ceramics Glass Metal |
| Size | 74.9 x 150.8 x 8.1 mm (millimeters) 2.95 x 5.94 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 189 g (grams) 6.67 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.99 " (inches) 152.1 mm (millimeters) |
| Display area | 83 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x2160 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 403 ppi (pixels per inch) 158 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 2.5D curved glass screen 1500:1 contrast ratio 95% NTSC 600 cd/m2 Corning Gorilla Glass Capacitive LED Notifications Frameless Scratch resistant Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 581 x 3 163) |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
Main camera
| Primary camera resolution | 12 Mpx (2 449 x 4 900) |
| Secondary primary camera resolution | 12 Mpx (2 449 x 4 900) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX363 Exmor RS More smartphones with Sony IMX363 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.4 |
| Slow motion video | 240 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital image stabilization Continuous shooting Dual camera Digital zoom Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Optical Stabilization (OIS) ISO settings Panorama Optical zoom Scene mode RAW Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | Second rear camera Samsung Sensor, Second rear camera 12MP Telephoto, Dual Pixel, Second rear camera f/2.4 aperture, Pixel Size 1.4µm, PDAF Focus, 1/2.6-inch sensor wide-angle 26mm equivalent |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 845 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 845 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.8GHz Kryo 385 combined with 4x1.8GHz Kryo 385 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.8 GHz (gigahertz) 2800 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 277178 |
| Antutu version | 7 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 630 |
| RAM | 8 GB (gigabytes) More smartphones with 8 GB or more RAM |
Storage
| Storage space | 256 GB (gigabytes) ca. equivalent to 46545 Songs 102400 Photos 853 Movies More smartphones with 256 GB and more internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3400 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 1700/2100 AWS 1, 1800, 2600, 850, 700, 900, 800, 1900+, 2300, 2500 |
| 3G | 1900, 2100, 1700/2100 AWS A-F, 1800, 800, 850, 1800 Japan, 900, 2000, 1900+ |
| 2G | 1900, 800, 800 Secondary, 2Ghz |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a |
| Wi-Fi features | Dual band |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.0 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine