Price and specifications
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G - smartphone
| Screen size | 6.67 " |
| RAM | 8 GB |
| Storage space | 128 GB |
| Primary camera resolution | 200.5 Mpx |
| Selfie camera resolution | 15.9 Mpx |
| Battery capacity | 5 100 mAh |
Write your review on the Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G - smartphone
Smartphones Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G -
| Release Date | 2023 |
| Availability | On sale |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 13 Pro 5G - |
Design & Screen
| Color | Midnight Dark, Time Blue, Light Dream Space, Star Sand White |
| Body materials | Aluminium Alloy Glass |
| Size | 74.2 x 161.2 x 8 mm (millimeters) 2.92 x 6.35 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 187 g (grams) 6.6 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.67 " (inches) 169.4 mm (millimeters) |
| Display area | 90.05 % |
| Type | C7 AMOLED |
| Resolution | 1220x2712 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 446 ppi (pixels per inch) 174 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Scratch resistant Capacitive Diamond curved screen 3D curved glass screen Display manufacturer - Xiaomi and CSOT Corning Gorilla Glass Victus 2160 Hz touch sampling rate 120 Hz refresh rate 100% DCI-P3 1920 Hz PWМ dimming 1200 cd/m² HBM 5000000:1 HDR10+ 1800 cd/m² peak brightness Zreal Engine Dolby Vision TÜV Rheinland Cyrcadian rhythm-friendly Certified TÜV Rheinland Low Blue Light Certified (hardware-level) TÜV Rheinland Flicker-free Certified |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 15.9 Mpx (2 598 x 5 774) |
| Aperture | f/2.45 |
Main camera
| Primary camera resolution | 200.5 Mpx (9 485 x 21 086) |
| Flash type | LED |
| Sensor | Samsung HP3 |
| Sensor type | ISOCELL |
| Aperture | f/1.65 |
| Slow motion video | 60 fps (frames per second) |
Others features
| Additional information | Earpiece, Loudspeaker, Stereo speakers |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (SM7435-AB) |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x 2.4 GHz ARM Cortex-A78, 4x 1.95 GHz ARM Cortex-A55 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.4 GHz (gigahertz) 2400 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 710 |
| RAM | 8 GB (gigabytes) |
Storage
| Storage space | 128 GB (gigabytes) ca. equivalent to 23273 Songs 51200 Photos 427 Movies |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | No |
| Proximity sensing | No |
Software
| Operating system | Android 14 |
Battery
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 900, 850, 2100, 1800 |
| 5G | 850, 700, 1800, 900, 2500, 2100, 3500, 2600, 3700 |
| 3G | 850, 800, 2100, 900 |
| 2G | 900, 850, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g 802.11ac Wi-Fi 6 |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS Galileo |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| VoLTE | Yes |
USB
| USB Type C | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback



Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine