Price and specifications
3GB 32GB Global smartphone
| Screen size | 5.99 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 12 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 3 080 mAh |
| Antutu score | 61 000 |
Write your review on the Xiaomi Redmi S2 smartphone
Smartphones Xiaomi Redmi S2
| Release Date | May 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi S2 |
| Predecessor model |
Xiaomi Redmi Note 5 |
Design & Screen
| Color | Gold, Gray, Rose-gold |
| Body materials | Metal |
| Size | 77.3 x 160.7 x 8.1 mm (millimeters) 3.04 x 6.33 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 170 g (grams) 6 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.99 " (inches) 152.1 mm (millimeters) |
| Display area | 74 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1440 px |
| Pixel density | eXtra High density 269 ppi (pixels per inch) 105 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 2.5D curved glass screen 1000:1 contrast ratio 70% NTSC 450 cd/m2 LED Notifications Capacitive Multi-touch LTPS (Low Temperature PolySilicon) |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 828 x 5 658) |
Main camera
| Primary camera resolution | 12 Mpx (2 449 x 4 900) |
| Secondary primary camera resolution | 5 Mpx (1 581 x 3 163) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX486 Exmor RS More smartphones with Sony IMX486 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Exposure compensation Dual camera Front Flash Face Detection HDR Geotagging Panorama ISO settings Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | 5 element lens, PDAF, Second rear camera Sensor Samsung S5K5E8, Second rear camera 5 MP, Second rear camera Pixel size 1.12 μm, Second rear camera Sensor CMOS BSI |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 61000 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3080 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 900, 850, 2100, 1800, 2600 |
| 3G | 850, 800, 1900, 900, 2100 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine