Price and specifications
32GB smartphone
| Screen size | 5.99 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 12 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 3 080 mAh |
Write your review on the Xiaomi Redmi Y2 smartphone
Smartphones Xiaomi Redmi Y2
| Release Date | June 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Y2 |
Xiaomi Redmi Y2 with Dual Camera Unboxing & Overview - Youtube review
Description: The Xiaomi Redmi Y2 is a 5.99” smartphone out on the market since June 2018. With it you get a smartphone operating on Android 8.1. It is run by its Snapdragon 625 octa-core processor at 2 GHz and 3 GB of RAM. It also packs 32 GB of internal memory and an available SD card slot. Its battery runs at the capacity of only 3080 mAh, however it supports fast charging. It has many features such as a fingerprint scanner, a 3.5mm headphone jack and infrared.
Pros
- Runs on Android 8.1 supported by its octa-core processor at 2 GHz
- Has 32 GB of internal memory with an additional SD card slot
- Its battery supports fast charging
- Its selfie camera takes pictures at whopping 16 mpx
- Has a 3.5mm headphone jack
Cons
- Its battery is non-removable and doesn’t support wireless charging
- There is no NFC
- Has bezels on the top and bottom on its screen
Design & Screen
| Color | Gold, Silver, Rose-gold |
| Body materials | Metal |
| Size | 77.3 x 160.7 x 8.1 mm (millimeters) 3.04 x 6.33 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 170 g (grams) 6 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.99 " (inches) 152.1 mm (millimeters) |
| Display area | 74.8 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1440 px |
| Pixel density | eXtra High density 269 ppi (pixels per inch) 105 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive 1000:1 contrast ratio LTPS (Low Temperature PolySilicon) 70.8 % NTSC 450 cd/m² |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 828 x 5 658) |
Main camera
| Primary camera resolution | 12 Mpx (2 449 x 4 900) |
| Secondary primary camera resolution | 5 Mpx (1 581 x 3 163) |
| Sensor | Samsung S5K3P8SP More smartphones with Samsung S5K3P8SP camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital image stabilization Digital zoom Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | Pixel size - 1.25 μm, Sensor size - 1/2.9", 5-element lens, Phase detection, Sensor model - Samsung S5K5E8 (#2), Secondary rear camera - 5 MP, Sensor size - 2.9 x 2.15 mm (#2), Sensor type - CMOS BSI (#2), Pixel size - 1.12 μm (#2) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8.1 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3080 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 850, 2100 |
| 3G | 900, 850, 2100, 1900 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine