Price and specifications
Lanix Ilium Pad L8 tablet
| Operating system | Android |
| Screen size | 8 " |
| RAM (Random-access memory) | 1 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Battery capacity | 3 800 mAh |
Design & Screen
| Color | Black, White |
| Body materials | Aluminium Alloy Plastic |
| Size | 214 x 123 x 9 mm (millimeters) 8.43 x 4.84 x 0.35 in (inches) |
| Weight | 337 g (grams) 11.89 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 8 " (inches) 203.2 mm (millimeters) |
| Display area | 70.73 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1280x800 px |
| Pixel density | Medium High density 189 ppi (pixels per inch) 74 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive |
Camera
| Primary camera resolution | 5 Mpx (2 828 x 1 768) |
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom Autofocus Panorama Digital image stabilization Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Self-timer |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 More tablets with Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.2 GHz (gigahertz) 1200 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 306 |
| RAM (Random-access memory) | 1 GB (gigabytes) |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More tablets with 16 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity sensing | Yes |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.4 More tablets with Android 4.4 (KitKat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3800 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G LTE | 1900, 1700/2100, 2600 |
| 3G | 1900, 850 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine