Price and specifications
2GB 16GB tablet
| Call tablet | No |
| Operating system | Android |
| Screen size | 10.1 " |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Battery capacity | 4 850 mAh |
| Antutu score | 57 000 |
Design & Screen
| Color | Black, White |
| Body materials | Plastic |
| Size | 242.0 x 168.0 x 8.1 mm (millimeters) 9.53 x 6.61 x 0.32 in (inches) |
| Weight | 480 g (grams) 16.93 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 10.1 " (inches) 256.5 mm (millimeters) |
| Display area | 72 % |
| Type | LCD IPS |
| Pixel density | High density 224 ppi (pixels per inch) 88 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Color LED Notifications Capacitive Multi-touch |
Camera
| Primary camera resolution | 5 Mpx |
| Selfie camera resolution | 2 Mpx |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 450 More tablets with Qualcomm Snapdragon 450 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.8 GHz (gigahertz) 1800 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 57000 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB (gigabytes) More tablets with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More tablets with 16 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity sensing | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Hall | No |
Software
| Operating system | Android 8 More tablets with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4850 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
Connectivity
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
Others features
| Call tablet | No |
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine