Price and specifications
Elephone Elecam 360 action camera
| Video Resolution | Full HD |
| Video Frame Rate | 30 fps |
| Wide Angle | 220, 220 ° |
| Wi-Fi | Yes |
| Display screen | Yes |
Action cameras Elephone Elecam 360
| Release Date | June 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Elephone |
| Model | Elecam 360 |
Elephone Elecam 360 by TechMagnet Youtube review
Description: Elephone Elecam 360 may be a budget action cam but it has the ability to record 360-degree videos. Adapting two 220 degrees panoramic lenses, you can expect a full 360-degrees detailel video. It also supports VR shooting mode, allowing you to enjoy the virtual reality experience. For the chipset, Elephone Elecam 360 uses the same chipset as the H9, the Sunplus 6350M. It’s too bad that the 360-degree is only available in 1080p @30FPS. Remember to convert the video first using Elecam software before moving it to PC. If not, you will only get two videos that are sphere shaped.
Pros
- Employs two 220 degrees panoramic lens
- Supports VR & Smartphone connect
- 4MP Omnivision OV4689 sensors f/2.0 aperture
- Using Sunplus 6350M chipset
- Long last battery life (around 60m recording)
- Package includes waterproof case
- Microphone sounds is pretty good
- Long Wi-Fi range
Cons
- Cam isn’t water-resistant
- Video is only available in 1080p @30FPS
- Overheat easily
- Doesn’t have in-built LCD touch screen
- Need to be converted using Elecam software before moving the video to PC
- Video quality is average, not that sharp or crisp-cooking
Shooting
| Video Resolution | Full HD |
| Video Frame Rate | 30 fps |
| Image Stabilization | Yes |
System
| Chipset | Sunplus SPCA6350M |
| Functions | Auto Focusing, Night Vision |
Memory
| Memory card support | MicroSD |
| Max Capacity | 32 Gb |
Connectivity
| Telemetry | Yes |
| HDMI Output | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Lens
| Wide Angle | 220, 220 ° (degrees) |
Screen
| Display screen | Yes |
| Screen type | LCD |
| Screen resolution | 128x64 px |
| Screen size | 0 " (inches) |
Battery
| Battery capacity | 1500 mAh |
Design
| Color | Black |
| Length | 60 mm |
| Width | 49 mm |
| Height | 32 mm |
| Weight | 120 g (grams) |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine