Price and specifications
MGCOOL Explorer 1S action camera
| Video Resolution | 4K |
| Video Frame Rate | 60 fps |
| Sensor type | CMOS |
| Wide Angle | 170 ° |
| Wi-Fi | Yes |
| Charging time | 120 m |
| Display screen | Yes |
| Waterproof | Yes |
Action cameras MGCOOL Explorer 1S
| Release Date | December 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | MGCOOL |
| Model | Explorer 1S |
MGCOOL Explorer 1S by Redskull Youtube review
Description: MGCOOL Explorer 1S is a budget-friendly camera that costs around $55-$60. Sporting the Novatek 96660 and Sony IMX078 image sensor, this cam may be able to record 4K video but it certainly won’t be true 4K. If you record in 4K with this cam, you’re actually recording in 2K that is later interpolated into 4K's size. The video quality is not bad, especially when shooting in broad daylight, but the low-light mode picture is a bit dark and gray in certain areas. The stabilizer mode is also not working because the video is still shaky even when it's on.
Pros
- Sports the Novatek 96660 chipset & Sony IMX078 image sensor
- Able to record footage in multiple frame rates: 4K @24FPS, 2K @30FPS, 1080p @60/@30FPS
- Packages includes waterproof case (up to 30m)
- Has HDR & Image Stabilizer
- Colors quality in daylight is sharp and has enough details
- Video recording is smooth
- Supports Smartphone connect & car mode
- Microphone sounds is clear
Cons
- The 4K recording isn’t a true 4K (interpolated)
- Stabilization mode isn’t working
- Body is made of plastic
- Low-light mode is average, some parts lack details
Shooting
| Video Resolution | 4K |
| Video Frame Rate | 60 fps |
System
| Chipset | Novatek 96660 |
| Functions | FPV Output, Night Vision |
Memory
| Memory card support | MicroSD |
| Max Capacity | 64 Gb |
Image sensor
| Image Sensor | SONY IMX078 |
| Sensor type | CMOS |
| Sensor Size | 1/2.3 inches |
Lens
| Wide Angle | 170 ° (degrees) |
Connectivity
| HDMI Output | No |
| Wi-Fi | Yes |
Screen
| Display screen | Yes |
| Screen type | LTPS |
| Screen resolution | 320x240 px |
| Screen size | 2 " (inches) |
Battery
| Battery capacity | 1050 mAh |
| Charging time | 120 m (minutes) |
Design
| Waterproof | Yes |
| Color | Black, Silver |
| Length | 59 mm |
| Width | 41 mm |
| Height | 29 mm |
| Weight | 63 g (grams) |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine