Price and specifications
ThiEYE T5e action camera
| Video Resolution | 4K |
| Video Frame Rate | 30 fps |
| Sensor type | CMOS |
| Wide Angle | 170 ° |
| Wi-Fi | Yes |
| Charging time | 120 m |
| Display screen | Yes |
| Waterproof | Yes |
Action cameras ThiEYE T5e
| Release Date | December 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | ThiEYE |
| Model | T5e |
ThiEye T5e by PCWizKids Tech Talk Youtube review
Description: Tech enthusiasts claim that ThiEye T5e is the GoPro killer. It might be true since the camera footage quality is good, smooth and very vivid. It also has Electronic Images Stabilization (EIS) that will make your recordings less wobble. Although it might experience a slight glitch or blur, the overall performance of this cam is still nice and very fine. On top of that, you will also receive two batteries along with the waterproof case out of the box. Unlike GoPro that has an expensive price, the ThiEye T5e is affordable, priced at $105.
Pros
- Able to record in 4K @30FPS, 2K @60/30FPS, 1080p @100/@60/@30FPS, 720p @200FPS
- Packages includes two batteries (80m @4K/ 100m @1080p) & waterproof case
- Body is made of metal
- Using Ambarella A12S processor
- 12MP still images
- Supports Electronic Images Stabilization (EIS)
- Camera footage is smooth and details
- Affordable price ($105)
Cons
- EIS is only available max @1080p resolution
- Recording still slight shaky even when the EIS is applied
- Camera footage sometimes is glitching and slightly blur
Shooting
| Effective Pixels | 12 Mpx (megapixels) |
| Video Resolution | 4K |
| Video Frame Rate | 30 fps |
| Image Stabilization | Yes |
System
| Chipset | Ambarella A12LS75 |
| Functions | Auto Focusing, Camera Timer, Loop-cycle Recording, Time Lapse, Loop-cycle Recording, Night Vision |
Memory
| Memory card support | SD |
| Max Capacity | 64 Gb |
Connectivity
| Telemetry | Yes |
| HDMI Output | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Lens
| Wide Angle | 170 ° (degrees) |
Image sensor
| Sensor type | CMOS |
| Sensor Size | 1/2.3 inches |
| Exposure Compensation | +2EV, -2EV |
Screen
| Display screen | Yes |
| Screen type | TFT |
| Screen resolution | 320x240 px |
| Screen size | 2 " (inches) |
Battery
| Battery capacity | 1100 mAh |
| Charging time | 120 m (minutes) |
Design
| Waterproof | Yes |
| Color | Black |
| Length | 60 mm |
| Width | 40 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 58 g (grams) |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine