Price and specifications
Helicute H821HW drone
| Telemetry range | 30 m |
| Maximum flight time | 5 min |
| Resolution | 50 MPx |
| Video Resolution | Low res |
| Capacity | 520 mAh |
| Width | 175 mm |
General
| Frame type | quadrocopter |
| Functions | One Key Landing Waypoints Up/down Forward/backward Turn left/right |
| Features | Brushed motor Radio Control WiFi FPV WiFi APP Control |
| Construction | Plastic |
| Assembly upon arrival | BNF (Drome without transmitter) |
| Age | 14 and older |
| Skill level | Beginner |
Flying
| Navigation | GPS |
| Maximum flight time | 5 min |
Connectivity
| Telemetry | 2.4GHz Wireless Remote Control |
| Telemetry range | 30 m (meters) |
| Detailed telemetry range | 30 m (meters) |
Battery
| Capacity | 520 mAh |
| Charging time | 40 min |
Design
| Color | Black |
| Length | 175 mm (millimeters) |
| Width | 175 mm (millimeters) |
| Height | 80 mm (millimeters) |
| Weight | 370 g (grams) |
Camera
| Resolution | 50 MPx (megapixels) |
| Video Resolution | Low res |
| Camera Gimbal | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine