Price and specifications
JJRC H61 drone
| Telemetry range | 30 m |
| Maximum flight time | 8 min |
| Video Resolution | HD |
| Capacity | 850 mAh |
| Width | 180 mm |
General
| Frame type | quadrocopter |
| Functions | FPV (online camera) Hover One Key Landing Waypoints Up/down Forward/backward Turn left/right |
| Features | WiFi FPV 5.8G FPV WiFi APP Control |
| Assembly upon arrival | RTF (Ready to fly) |
| Age | 14 and older |
| Skill level | Beginner |
Flying
| Maximum flight time | 8 min |
Connectivity
| Telemetry | Wi-Fi remote control |
| Telemetry range | 30 m (meters) |
| Radio channels | 4 Channels |
Battery
| Capacity | 850 mAh |
| Charging time | 120 min |
Design
| Color | White |
| Length | 178 mm (millimeters) |
| Width | 180 mm (millimeters) |
| Height | 32 mm (millimeters) |
| Weight | 85.3 g (grams) |
Camera
| Video Resolution | HD |
| Camera Gimbal | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine