Price and specifications
Acer Liquid Jade Primo smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 21 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 2 800 mAh |
| Antutu score | 50 000 |
Write your review on the Acer Liquid Jade Primo smartphone
Smartphones Acer Liquid Jade Primo
| Release Date | June 2014 |
| Availability | On sale |
| Brand | Acer |
| Model | Liquid Jade Primo |
Design & Screen
| Color | Black |
| Body materials | Plastic |
| Size | 76.8 x 156.6 x 8.5 mm (millimeters) 3.02 x 6.17 x 0.33 " (inches) |
| Weight | 150 g (grams) 5.29 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 68 % |
| Type | Amoled |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 1000:1 contrast ratio 100% NTSC Capacitive 2.5D curved glass screen Multi-touch Corning Gorilla Glass 3 Scratch resistant NTSC Viewing angle - 176° |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 21 Mpx (3 437 x 6 110) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Panorama ISO settings Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | Quad-core 1.44GHz Cortex-A53 combined with Dual-core 1.82GHz |
| CPU type | Hexa-Core
6 cores |
| Frequency | 1.8 GHz (gigahertz) 1800 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 50000 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 418 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Windows 10 |
Battery
| Battery capacity | 2800 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2100, 1800, 800, 2600 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine