Price and specifications
AllCall T9 Pro smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 13 Megapixels + 2 Megapixels, (Dual Camera) Mpx |
| Selfie camera resolution | 1.9 Mpx |
| Battery capacity | 2 500 mAh |
Write your review on the AllCall T9 Pro smartphone
Smartphones AllCall T9 Pro
| Release Date | 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | AllCall |
| Model | T9 Pro |
Design & Screen
| Color | Black, Gold, Silver, Rose-gold |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 2.7 x 4.8 mm (millimeters) 0.11 x 0.19 " (inches) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 267 ppi (pixels per inch) 104 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Viewing angle - 178° 2.5D curved glass screen |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 1.9 Mpx (750 x 1 333) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Megapixels + 2 Megapixels, (Dual Camera) Mpx (2 704 x 4 808) |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Others features
| Additional information | Secondary rear camera - 2 MP |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6737 More smartphones with MediaTek MT6737 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP2 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Battery
| Battery capacity | 2500 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2600, 2100 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine