Price and specifications
Amigoo A3 XL smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx |
| Battery capacity | 3 000 mAh |
Write your review on the Amigoo A3 XL smartphone
Smartphones Amigoo A3 XL
| Release Date | 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | Amigoo |
| Model | A3 XL |
Design & Screen
| Color | Gold, Silver, Blue, Yellow, Pink |
| Body materials | Plastic |
| Size | 82.5 x 165 x 7.9 mm (millimeters) 3.25 x 6.5 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 159 g (grams) 5.61 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 73.14 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 245 ppi (pixels per inch) 96 ppcm (pixels per centimetre) |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx (1 500 x 2 667) |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Others features
| Additional information | Interpolated resolution - 13 MP |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT8735B More smartphones with MediaTek MT8735B processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.1 GHz (gigahertz) 1100 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP2 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Battery
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 800, 1800, 900, 2600, 2100, 700 |
| 3G | 850, 1900, 900, 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine