Price and specifications
Amigoo X4 Soul smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 13 Mpx |
| Battery capacity | 3 000 mAh |
Write your review on the Amigoo X4 Soul smartphone
Smartphones Amigoo X4 Soul
| Release Date | February 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | Amigoo |
| Model | X4 Soul |
Design & Screen
| Color | Black |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 76.4 x 154.2 x 7.4 mm (millimeters) 3.01 x 6.07 x 0.29 " (inches) |
| Weight | 167 g (grams) 5.89 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 71.01 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Corning Gorilla Glass Scratch resistant LTPS (Low Temperature PolySilicon) 2.5D curved glass screen 500 cd/m² 1000:1 contrast ratio 85% NTSC |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Sensor | Sony IMX258 Exmor RS More smartphones with Sony IMX258 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Others features
| Additional information | Secondary rear camera - 5 MP, Phase detection, Aperture size - f/2.2 (#2) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio P10 (MT6755) More smartphones with MediaTek Helio P10 (MT6755) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.0GHz ARM Cortex-A53 combined with 4x1.2GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Arm Mali-T860 MP2 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Battery
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 800, 1800, 900, 2600, 2100 |
| 3G | 850, 1900, 900, 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a 802.11n 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS GLONASS |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine