Price and specifications
Archos 45b Helium 4G smartphone
| Screen size | 4.5 " |
| RAM | 0.512 GB |
| Storage space | 4 GB |
| Primary camera resolution | 5 Mpx |
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
| Battery capacity | 1 850 mAh |
| Antutu score | 17 805 |
Write your review on the Archos 45b Helium 4G smartphone
Smartphones Archos 45b Helium 4G
| Release Date | December 2014 |
| Availability | On sale |
| Brand | Archos |
| Model | 45b Helium 4G |
Design & Screen
| Color | Black |
| Body materials | Plastic |
| Size | 67.0 x 135.0 x 9.8 mm (millimeters) 2.64 x 5.31 x 0.39 " (inches) |
| Weight | 140 g (grams) 4.94 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 4.5 " (inches) 114.3 mm (millimeters) |
| Display area | 61 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 480x854 px |
| Pixel density | High density 218 ppi (pixels per inch) 85 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
Main camera
| Primary camera resolution | 5 Mpx (1 676 x 2 983) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | Unknown |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Face Detection Exposure compensation Panorama ISO settings White balance settings Scene mode |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916v2 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916v2 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 17805 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 306 |
| RAM | 0.512 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 4 GB (gigabytes) ca. equivalent to 727 Songs 1600 Photos 13 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.4 More smartphones with Android 4.4 (KitKat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 1850 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2100, 1800, 800, 2600 |
| 3G | 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine