Price and specifications
Archos Diamond 2 Plus smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 20 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 3 000 mAh |
| Antutu score | 51 000 |
Write your review on the Archos Diamond 2 Plus smartphone
Smartphones Archos Diamond 2 Plus
| Release Date | February 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Archos |
| Model | Diamond 2 Plus |
Design & Screen
| Color | Black, White |
| Size | 73.8 x 148.3 x 8.3 mm (millimeters) 2.91 x 5.84 x 0.33 " (inches) |
| Weight | 130 g (grams) 4.59 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 75 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Full Lamination Technology Dragontrail glass Scratch resistant Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 20 Mpx (3 354 x 5 963) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony Exmor RS More smartphones with Sony Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Face Detection Exposure compensation Geotagging Front Flash ISO settings HDR Panorama Macro mode Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio P10 (MT6755) More smartphones with MediaTek Helio P10 (MT6755) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x1.8GHz ARM Cortex-A53 combined with 4x1.1GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.8 GHz (gigahertz) 1800 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 51000 |
Graphics & Memory
| GPU | Arm Mali-T860 MP2 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 6 More smartphones with Android 6 (Marshmallow) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2600, 1800, 800 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine