Price and specifications
Blackview A60 Pro smartphone
| Screen size | 6.1 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 5 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 4 080 mAh |
| Antutu score | 52 354 |
Write your review on the Blackview A60 Pro smartphone
Smartphones Blackview A60 Pro
| Release Date | May 2019 |
| Availability | On sale |
| Brand | Blackview |
| Model | A60 Pro |
| Predecessor model |
Blackview A60 |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Green |
| Body materials | Plastic |
| Size | 74.0 x 156.8 x 9.8 mm (millimeters) 2.91 x 6.17 x 0.39 " (inches) |
| Weight | 165 g (grams) 5.82 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.1 " (inches) 154.9 mm (millimeters) |
| Display area | 79 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 600x1280 px |
| Pixel density | High density 232 ppi (pixels per inch) 91 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 450 cd/m2 2.5D curved glass screen Capacitive 84% NTSC Multi-touch Frameless Water Drop Notch Notch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 531 x 3 266) |
| Aperture | f/2.2 |
Main camera
| Primary camera resolution | 5 Mpx (1 531 x 3 266) |
| Secondary primary camera resolution | 8 Mpx (1 936 x 4 132) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.4 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Dual camera Digital zoom Exposure compensation Dual front camera Geotagging Face Detection ISO settings HDR Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Triple main camera | No |
| 4x main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Triple front camera | No |
| 4x front camera | No |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio A22 (MT6761) More smartphones with MediaTek Helio A22 (MT6761) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 52354 |
Graphics & Memory
| GPU | IMG PowerVR GE-class GPU |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 9 More smartphones with Android 9 (Pie) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4080 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2100, 2600, 850, 800, 900 |
| 3G | 1900, 2100, 900, 850 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback



Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine