Price and specifications
3GB 32GB smartphone
| Screen size | 5.2 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 16 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 3 100 mAh |
| Antutu score | 65 761 |
Write your review on the BQ Aquaris X5 Plus smartphone
Smartphones BQ Aquaris X5 Plus
| Release Date | August 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | BQ |
| Model | Aquaris X5 Plus |
Design & Screen
| Color | Black, Rose-gold |
| Body materials | Aluminium Alloy Polycarbonate |
| Size | 72.7 x 146.2 x 7.9 mm (millimeters) 2.86 x 5.76 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 153 g (grams) 5.4 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.2 " (inches) 132.1 mm (millimeters) |
| Display area | 70 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 424 ppi (pixels per inch) 166 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 500 cd/m2 2.5D curved glass screen Capacitive 80 LED Notifications Dinorex glass Multi-touch LTPS (Low Temperature PolySilicon) Quantum Color+ NTSC Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 16 Mpx (3 000 x 5 333) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX298 Exmor RS More smartphones with Sony IMX298 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital image stabilization Continuous shooting Exposure compensation Digital zoom Front Flash Face Detection HDR Geotagging Macro mode ISO settings Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 626 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 626 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 8x ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.2 GHz (gigahertz) 2200 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 65761 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2100, 1800, 800, 2600 |
| 3G | 2100, 1900, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11ac 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Galileo A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine