Price and specifications
Cherry Mobile M1 smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 21.2 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 3 600 mAh |
Write your review on the Cherry Mobile M1 smartphone
| Release Date | June 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Cherry Mobile |
| Model | M1 |
Design & Screen
| Color | Gold, Black, White |
| Body materials | Plastic |
| Size | 76.4 x 152.5 x 9.8 mm (millimeters) 3.01 x 6 x 0.39 " (inches) |
| Weight | 170 g (grams) 6 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 71.85 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Dragontrail glass Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 21.2 Mpx (3 437 x 6 110) |
| Sensor | Sony IMX230 Exmor RS More smartphones with Sony IMX230 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Others features
| Additional information | Phase detection |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio X20 (MT6797) More smartphones with MediaTek Helio X20 (MT6797) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 2x2.3GHz ARM Cortex-A72 combined with 4x1.85GHz ARM Cortex-A53 combined with 4x1.4GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Deca-Core
10 cores |
| Frequency | 2.3 GHz (gigahertz) 2300 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T880 MP4 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
Software
| Operating system | Android 6 More smartphones with Android 6 (Marshmallow) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3600 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 850 |
| 3G | 900 |
| 2G | 850 |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Type C | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine