Price and specifications
Digma Hit Q401 3G smartphone
| Screen size | 4 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Primary camera resolution | 1.9 Mpx |
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
| Battery capacity | 1 600 mAh |
Write your review on the Digma Hit Q401 3G smartphone
Smartphones Digma Hit Q401 3G
| Release Date | March 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Digma |
| Model | Hit Q401 3G |
The Digma hit Q401 3G was released in March 2018 as a low-tier smartphone device that packs a lot of power & capabilities. Inside of the box you’ll receive: Digma Hit Q401 3G device, warranty card, instruction manual, USB charging cable, power adapter, & removable, Li-ion 1600mAh battery. Let’s take a look at the Q401 more in-depth to see why it may be the right smartphone choice for you.
The Q401 is equipped with 1GB of RAM storage in addition to 8GB of internal ROM storage. Memory on the device can be expanded by way of a microSD, microSDXC, or microSDHC card. The Q401 comes with the following sensors: proximity, light, & accelerometer. The Hit Q401 has a 4inches IPS capacitive touchscreen display that uses 24-bit color depth & has a ppi rating of 233.
The display has a max resolution of 480 x 800 pixels and has a display area of 56.58%. The Hit Q401 is powered by a Spreadtrum SC7731C SoC that is backed by a quad-core ARM Cortex-A7 32-bit 1300MHz CPU unit. The CPU uses 28nm process technology & a ARMv7 instruction set that provides precise processing power. The Hit Q401 has a 4inches display that has a maz resolution of 480 x 800 pixels., the screen also uses 24-bit color depth for stunning visual performance.
The Q401 uses a dual-camera system that has one front-facing lens & one rear-facing lens. The front-facing camera on the Q401 uses a 0.31MP lens that has a max image resolution of 640 x 480 pixels. The primary camera on the Q401 uses a 1.92MP lens that had LED flash capabilities in addition to a CMOS sensor.
The primary camera on the Q401 comes with the following features: autofocus, HDR, face detection, self-timer, white balance settings, touch focus, continuous shooting, digital zoom, ISO settings, exposure compensation, self-timer, scene mode, geotagging, & more.
For connectivity on the Q401 you get the following options: GPS, A-GPS, Wi-Fi 802.11b/g/n, Wi-Fi Hotspot, & Bluetooth v2.1.
The Digma Hit Q401 3G is an incredibly powerful device that packs tons of power & efficiency.
Design & Screen
| Color | Black, Gray, Gold, Red |
| Body materials | Plastic |
| Size | 64.6 x 125 x 10.5 mm (millimeters) 2.54 x 4.92 x 0.41 " (inches) |
| Weight | 129 g (grams) 4.55 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 4 " (inches) 101.6 mm (millimeters) |
| Display area | 56.58 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 480x800 px |
| Pixel density | High density 233 ppi (pixels per inch) 91 ppcm (pixels per centimetre) |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
Main camera
| Primary camera resolution | 1.9 Mpx (775 x 1 290) |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Spreadtrum |
| SoC (Model) | Spreadtrum SC7731C More smartphones with Spreadtrum SC7731C processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A7 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-400 MP1 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 1600 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Removable battery | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 1900 |
| 2G | 1800, 900 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 2.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine