Price and specifications
Elephone C1 Max smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 2 850 mAh |
| Antutu score | 23 000 |
Write your review on the Elephone C1 Max smartphone
Smartphones Elephone C1 Max
| Release Date | March 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | Elephone |
| Model | C1 Max |
Design & Screen
| Color | Black, Gold |
| Body materials | Metal Plastic |
| Size | 82.0 x 164.0 x 8.9 mm (millimeters) 3.23 x 6.46 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 150 g (grams) 5.29 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 73 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 245 ppi (pixels per inch) 96 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Exposure compensation Digital zoom Front Flash Face Detection HDR Geotagging Panorama ISO settings Touch focus Scene mode White balance settings |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6737, MediaTek MT6737 More smartphones with MediaTek MT6737 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4xARM Cortex-A53 1.3GHz |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 23000 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP2, ARM Mali-T720 MP2 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2850 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2100, 1800, 800, 2600 |
| 3G | 850, 2100 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine