Price and specifications
Fly Cirrus 13 smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx |
| Battery capacity | 2 400 mAh |
Write your review on the Fly Cirrus 13 smartphone
Smartphones Fly Cirrus 13
| Release Date | 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | Fly |
| Model | Cirrus 13 |
Design & Screen
| Color | Blue |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 70.6 x 144 x 8.3 mm (millimeters) 2.78 x 5.67 x 0.33 " (inches) |
| Weight | 137 g (grams) 4.83 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 82.29 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 267 ppi (pixels per inch) 104 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Dragontrail glass Scratch resistant Full Lamination Technology 2.5D curved glass screen |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx (1 500 x 2 667) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6737T More smartphones with MediaTek MT6737T processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.5 GHz (gigahertz) 1500 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP2 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Battery
| Battery capacity | 2400 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 800, 2600, 1800 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine