Price and specifications
Gigabyte GSmart Classic Joy smartphone
| Screen size | 5 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 2 200 mAh |
| Antutu score | 17 700 |
Write your review on the Gigabyte GSmart Classic Joy smartphone
Smartphones Gigabyte GSmart Classic Joy
| Release Date | May 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Gigabyte |
| Model | GSmart Classic Joy |
Design & Screen
| Size | 71.0 x 143.0 x 8.1 mm (millimeters) 2.8 x 5.63 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 132 g (grams) 4.66 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5 " (inches) 127 mm (millimeters) |
| Display area | 67 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 294 ppi (pixels per inch) 115 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Scratch resistant 2.5D curved glass screen Zero Air Gap technology |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Spreadtrum |
| SoC (Model) | Spreadtrum SC7731G More smartphones with Spreadtrum SC7731G processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A7 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 17700 |
| Antutu version | 5 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-400 MP2 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | No |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 5.1 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 2100 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Mini SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 2.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | No |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine