Price and specifications
Gionee Elife S5.1 smartphone
| Screen size | 4.8 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx |
| Battery capacity | 2 100 mAh |
| Antutu score | 18 790 |
Write your review on the Gionee Elife S5.1 smartphone
Smartphones Gionee Elife S5.1
| Release Date | November 2014 |
| Availability | On sale |
| Brand | Gionee |
| Model | Elife S5.1 |
Design & Screen
| Color | Black, Pink, Turquoise, White |
| Size | 67.4 x 139.8 x 5.2 mm (millimeters) 2.65 x 5.5 x 0.2 " (inches) |
| Weight | 140 g (grams) 4.94 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 4.8 " (inches) 121.9 mm (millimeters) |
| Display area | 66 % |
| Type | Amoled |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 306 ppi (pixels per inch) 120 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx (1 500 x 2 667) |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | Unknown |
| Aperture | f/2.4 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom Autofocus Geotagging Face Detection Macro mode HDR Touch focus Panorama |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A7 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.2 GHz (gigahertz) 1200 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 18790 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 305 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 2 |
Battery
| Battery capacity | 2100 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2300, 1900, 2600 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine