Price and specifications
Highscreen Power Rage Evo smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 5 000 mAh |
Write your review on the Highscreen Power Rage Evo smartphone
Smartphones Highscreen Power Rage Evo
| Release Date | March 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Highscreen |
| Model | Power Rage Evo |
Design & Screen
| Color | Copper |
| Body materials | Metal |
| Size | 75 x 152 x 8.2 mm (millimeters) 2.95 x 5.98 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 180 g (grams) 6.35 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 73.39 % |
| Type | Super Amoled |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Corning Gorilla Glass Scratch resistant 100% NTSC 2.5D curved glass screen |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Sensor | Sony IMX258 Exmor RS More smartphones with Sony IMX258 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio P10 (MT6755) More smartphones with MediaTek Helio P10 (MT6755) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x1.95GHz ARM Cortex-A53 combined with 4x1.2GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.95 GHz (gigahertz) 1950 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Arm Mali-T860 MP2 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 6 More smartphones with Android 6 (Marshmallow) operating system |
Battery
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 800, 2100, 1800, 2600 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS GLONASS |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine