Price and specifications
16GB smartphone
| Screen size | 5 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 4.1 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 2 600 mAh |
Write your review on the HTC One (M8) smartphone
Smartphones HTC One (M8)
| Release Date | March 2014 |
| Availability | On sale |
| Brand | HTC |
| Model | One (M8) |
| Successor model |
HTC One (M9) |
Design & Screen
| Color | Gold, Gray, Silver |
| Size | 70.6 x 146.4 x 9.0 mm (millimeters) 2.78 x 5.76 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 160 g (grams) 5.64 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5 " (inches) 127 mm (millimeters) |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 441 ppi (pixels per inch) 173 ppcm (pixels per centimetre) |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 4.1 Mpx (1 500 x 2 667) |
Device Hardware
Processing unit
| CPU | Krait 400 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2.3 GHz (gigahertz) 2300 MHz (megahertz) |
| Antutu version | 6 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 330 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Software
| Operating system | Android 6 More smartphones with Android 6 (Marshmallow) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2600 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 1700/2100, 2100, 1900, 700, 2600, 900, 800 |
| 3G | 800, 1900, 1700/2100, 2000, 2100, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine