Price and specifications
HTC One Max smartphone
| Screen size | 5.9 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 4.1 Mpx |
| Selfie camera resolution | - Mpx |
| Battery capacity | 3 300 mAh |
| Antutu score | 26 150 |
Write your review on the HTC One Max smartphone
Smartphones HTC One Max
| Release Date | October 2013 |
| Availability | On sale |
| Brand | HTC |
| Model | One Max |
Design & Screen
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 82.5 x 164.5 x 10.0 mm (millimeters) 3.25 x 6.48 x 0.39 " (inches) |
| Weight | 217 g (grams) 7.65 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.9 " (inches) 149.9 mm (millimeters) |
| Display area | 69 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 373 ppi (pixels per inch) 146 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Corning Gorilla Glass 3 Capacitive Scratch resistant Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 0 Mpx |
Main camera
| Primary camera resolution | 4.1 Mpx (1 500 x 2 667) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | STMicroelectronics VD6869 More smartphones with STMicroelectronics VD6869 camera sensor |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Face Detection Digital zoom HDR Geotagging Touch focus Panorama White balance settings |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T More smartphones with Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | Krait 300 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.9 GHz (gigahertz) 1900 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 26150 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 320 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.4 More smartphones with Android 4.4 (KitKat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3300 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2600, 2100, 800, 700, 900 |
| 3G | 800, 1900, 2100, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine