Price and specifications
8GB smartphone
| Screen size | 4.5 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 1.3 Mpx |
| Battery capacity | 2 150 mAh |
| Antutu score | 14 792 |
Write your review on the Huawei Ascend G615 smartphone
Smartphones Huawei Ascend G615
| Release Date | 2013 |
| Availability | On sale |
| Brand | Huawei |
| Model | Ascend G615 |
Design & Screen
| Size | 67.5 x 134.0 x 11.0 mm (millimeters) 2.66 x 5.28 x 0.43 " (inches) |
| Weight | 145 g (grams) 5.11 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 4.5 " (inches) 114.3 mm (millimeters) |
| Display area | 60 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 326 ppi (pixels per inch) 128 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 1.3 Mpx (750 x 1 333) |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | HDR Autofocus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Huawei |
| SoC (Model) | Huawei HiSilicon K3V2 Hi3620 More smartphones with Huawei HiSilicon K3V2 Hi3620 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A9 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 14792 |
Graphics & Memory
| GPU | Vivante GC4000 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4 More smartphones with Android 4 (Ice Cream Sandwich) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2150 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 1900, 1700/2100, 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Mini SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 3.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine