Price and specifications
Huawei Nova Youth smartphone
| Screen size | 5.2 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 11.8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 3 000 mAh |
Write your review on the Huawei Nova Youth smartphone
Smartphones Huawei Nova Youth
| Release Date | 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova Youth |
Design & Screen
| Color | Gold, White, Blue, Rose-gold, Black |
| Body materials | Metal |
| Size | 72 x 146.5 x 7.2 mm (millimeters) 2.83 x 5.77 x 0.28 " (inches) |
| Weight | 146 g (grams) 5.15 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.2 " (inches) 132.1 mm (millimeters) |
| Display area | 70.9 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 424 ppi (pixels per inch) 166 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive LTPS (Low Temperature PolySilicon) 2.5D curved glass screen |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 11.8 Mpx (2 487 x 4 423) |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Optical Stabilization (OIS) Digital zoom Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer RAW |
Others features
| Additional information | Phase detection, Pixel size - 1.25 μm, Focal length (35 mm equivalent) - 27 mm, 6-element lens |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Huawei |
| SoC (Model) | Huawei HiSilicon KIRIN 658 More smartphones with Huawei HiSilicon KIRIN 658 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.1GHz ARM Cortex-A53 combined with 4x1.7GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.1 GHz (gigahertz) 2100 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T830 MP2 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Battery
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 800, 1800, 900, 2600, 2100 |
| 3G | 850, 1900, 900, 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g 802.11ac |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine