Price and specifications
IUNI U3 smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 4.1 Mpx |
| Battery capacity | 3 000 mAh |
| Antutu score | 37 903 |
Write your review on the IUNI U3 smartphone
Smartphones IUNI U3
| Release Date | August 2014 |
| Availability | On sale |
| Brand | IUNI |
| Model | U3 |
Design & Screen
| Color | Black, Green, White |
| Body materials | Magnesium alloy |
| Size | 74.9 x 145.0 x 10.3 mm (millimeters) 2.95 x 5.71 x 0.41 " (inches) |
| Weight | 176 g (grams) 6.21 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 75 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1440x2560 px |
| Pixel density | 3x eXtra High density 534 ppi (pixels per inch) 209 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen LTPS (Low Temperature PolySilicon) Corning Gorilla Glass 3 Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 4.1 Mpx (1 500 x 2 667) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Sony IMX135 Exmor RS More smartphones with Sony IMX135 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom Autofocus Face Detection Exposure compensation ISO settings Geotagging Optical Stabilization (OIS) Macro mode Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB More smartphones with Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | Krait 400 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2.3 GHz (gigahertz) 2300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 37903 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 330 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 0 |
Battery
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2600, 2300 |
| 3G | 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine