Price and specifications
Lenovo Phab 2 Plus smartphone
| Screen size | 6.4 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 4 050 mAh |
| Antutu score | 36 708 |
Write your review on the Lenovo Phab 2 Plus smartphone
Smartphones Lenovo Phab 2 Plus
| Release Date | June 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Lenovo |
| Model | Phab 2 Plus |
Design & Screen
| Color | Champagne, Gray |
| Body materials | Metal |
| Size | 88.3 x 173.9 x 9.6 mm (millimeters) 3.48 x 6.85 x 0.38 " (inches) |
| Weight | 218 g (grams) 7.69 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.4 " (inches) 162.6 mm (millimeters) |
| Display area | 72 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 344 ppi (pixels per inch) 135 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Scratch resistant Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Dual camera Digital zoom Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Panorama ISO settings Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT8783 |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 36708 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP3 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 6 More smartphones with Android 6 (Marshmallow) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4050 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 1700/2100, 2100, 1900, 2500, 2300, 700, 2600, 850, 800, 900 |
| 3G | 1900, 1700/2100, 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine