Price and specifications
6GB 128GB smartphone
| Screen size | 6.3 " |
| RAM | 6 GB |
| Storage space | 128 GB |
| Primary camera resolution | 16 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 3 300 mAh |
| Antutu score | 174 000 |
Write your review on the Lenovo Z5s smartphone
Smartphones Lenovo Z5s
| Release Date | December 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Lenovo |
| Model | Z5s |
Design & Screen
| Color | Black, Orange, Violet |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 74.5 x 156.7 x 7.9 mm (millimeters) 2.93 x 6.17 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 172 g (grams) 6.07 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.3 " (inches) 160 mm (millimeters) |
| Display area | 83 % |
| Type | LTPS LCD |
| Resolution | 1080x2340 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 409 ppi (pixels per inch) 160 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Frameless Capacitive Notch Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 717 x 5 889) |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
Main camera
| Primary camera resolution | 16 Mpx (2 717 x 5 889) |
| Secondary primary camera resolution | 8 Mpx (1 922 x 4 162) |
| Third primary camera resolution | 5 Mpx |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.4 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital zoom Continuous shooting Exposure compensation Dual camera Geotagging Face Detection ISO settings HDR Panorama Optical zoom Self-timer Scene mode Triple camera Touch focus White balance settings |
Others features
| Dual main camera | No |
| Triple main camera | Yes |
| 4x main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Triple front camera | No |
| 4x front camera | No |
| Additional information | Third rear camera 5MP f/2.4 aperture |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 710 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 710 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 8x2.2GHz Kryo 360 Cortex-A75 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.2 GHz (gigahertz) 2200 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 174000 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 616 |
| RAM | 6 GB (gigabytes) More smartphones with 6 GB RAM |
Storage
| Storage space | 128 GB (gigabytes) ca. equivalent to 23273 Songs 51200 Photos 427 Movies More smartphones with 128 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 9 More smartphones with Android 9 (Pie) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3300 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 850, 1800, 900, 2600, 800, 2500, 2300 |
| 3G | 1900, 2100, 900, 850, 1900+, 2000 |
| 2G | 1900, 800, 850, 1800, 900 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot WiFi MiMO |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.0 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine