Price and specifications
MEIZU M3 Max smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 4 100 mAh |
| Antutu score | 50 000 |
Write your review on the MEIZU M3 Max smartphone
Smartphones MEIZU M3 Max
| Release Date | September 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | MEIZU |
| Model | M3 Max |
Design & Screen
| Color | Gold, Gray, Rose-gold, Silver |
| Body materials | Metal |
| Size | 81.6 x 163.4 x 7.9 mm (millimeters) 3.21 x 6.43 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 189 g (grams) 6.67 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 73 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 367 ppi (pixels per inch) 144 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 2.5D curved glass screen 1000:1 contrast ratio Capacitive 450 cd/m2 Multi-touch GFF full lamination Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX258 More smartphones with Sony IMX258 camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Exposure compensation Digital zoom Geotagging Face Detection ISO settings HDR Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Additional information | 5 element lens, Phase detection autofocus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio P10 (MT6755) More smartphones with MediaTek Helio P10 (MT6755) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x1.8GHz ARM Cortex-A53 combined with 4x1.1GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.8 GHz (gigahertz) 1800 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 50000 |
Graphics & Memory
| GPU | Arm Mali-T860 MP2 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 0 |
Battery
| Battery capacity | 4100 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2500, 2300, 2600 |
| 3G | 1900, 800, 900, 2100 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11g |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine