Price and specifications
CN 32GB smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 16 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 3 150 mAh |
| Antutu score | 51 000 |
Write your review on the MEIZU MX5E smartphone
Smartphones MEIZU MX5E
| Release Date | March 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | MEIZU |
| Model | MX5E |
Design & Screen
| Color | Black, Gold, Gray, Silver |
| Body materials | Stainless steel |
| Size | 74.7 x 149.9 x 7.6 mm (millimeters) 2.94 x 5.9 x 0.3 " (inches) |
| Weight | 149 g (grams) 5.26 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 73 % |
| Type | Amoled |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 350 cd/m² 10000:1 contrast ratio Corning Gorilla Glass 3 Capacitive Scratch resistant Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 16 Mpx (3 000 x 5 333) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony Exmor RS More smartphones with Sony Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Macro mode ISO settings Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio X10 2.0 (MT6795) More smartphones with MediaTek Helio X10 2.0 (MT6795) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 51000 |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR G6200 700MHz |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.5 |
Battery
| Battery capacity | 3150 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2100, 1800 |
| 3G | 2100, 1900, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine